5 Mart 2012

Ceviz

Sizce ağzına kadar dolu bir harici diskin ağırlığı boş haline oranla daha mı fazladır?

Bu konuya önceden de kafa patlatmıştım, ağırlığının artması gerekiyor diye düşünmüştüm. Her şeyin bir ağırlığı var bu evrende, yazdığım şu yazıların bile. Bir konu üzerine yoğunlaşınca, onun hakkında birçok bilgi edinip beynimize "aşırı yükleme" yaptığımızda başımızın uyuştuğunu, göz kapaklarımızın ağırlaştığını hisseder ve bir zamandan sonra kafamızı sabit tutamamaya başlarız. Bu başımızda oluşan fiziki bir ağırlık değildir ama, yine de bizi yormuştur bu "aşırı yükleme" hali.

Su içerken işemek karşıdan tuhaf görünebilir, fakat sonuçta vücudumuz dibinde bir musluk bulunan bidon değildir. Daha karmaşık bir metabolizmaya sahibiz. O yüzden beynimizi bir kütüphane, öğrendiğimiz bilgileri de birer kitap olarak görmemeliyiz.

Bugün arkadaşım söyledi, bir yerde okumuş: İnternetteki bütün verilerin toplam ağırlığı bir ceviz kadarmış.

Az da olsa yine de bir ağırlığı var demek ki. Sizce de olağanüstü bir şey değil mi bu? Hayatımıza yaklaşık 20 yıl önce giren ve büyük bir alana sahip olan, en büyük bağımlılığımız internetin içindeki o sayısız verinin ağırlığı bir ceviz büyüklüğünde. Belki şimdi pencereden bakıp bize yakın görünüp aslında çok uzaklarda olan yıldızlara gitsek ve Samanyolu'na baksak birlikte, önümüzde uzanan uçsuz bucaksız görüntü karşısında hissedeceğimiz o belirsizliğe eş değer bir bilginin, verinin ağırlığı toplamda bir ceviz kadar işte.

Biraz metafizikten uzaklaşalım en iyisi. Bu ceviz büyüklüğündeki verilerin beşte biri, bence, Wikipedia'nındır. Öyle olmalı. Beşte biri Youtube. Bunda da "Charlie bit my finger"ın büyük payı var. Beşte ikisi Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar. Geri kalan kısmı da diğer şeyler olmalı. Neyse artık o şeyler bilmiyorum. Tabi bu benim tahminim ansiklopedik bilgiyi kırma amaçlıydı.

Şimdi önümdeki harici diskime bakıyorum da içi neredeyse dolu. Acaba ne kadar ağırlaştı? Belki 0.0000000000000000001 gram kadar daha ağırdır. Bir bulgur tanesinin yarısı kadardır belki, bilmiyorum.

Aslında bu bulgur, ceviz, fındık tanımlamalarını bilim insanları biz anlayalım diye kullanıyor sadece. Bu ağırlığın başka bir ismi olmalı. İlla bir şeye benzeyince mi anlayabiliyoruz? Bir futbol sahası genişliğinde değil ki hayat. Herkes ilgili alanına göre anlatmak istediklerini anlatıyor. Tıpkı bugün dolmuş şoförünün dediği gibi: Hava o kadar soğuk ki vücudumuz buz kesti. Bir servis geçiyor ancak ısınıyorum.

5 yorum:

Mjora dedi ki...

adamın birisi de şey demişti : "Havalar da orospu karı donu gibi , bir açılıyor bir kapanıyor..."

Nora dedi ki...

değişik bir yaklaşım, internetteki bilgilerin ağırlığı diye düşünmemiştim hiç

UYKUSUZ// UYURGEZER dedi ki...

zaten obsesifim.. bide bu ağırlıkları düşünecem şimdi.. :/ UYRGZR -.-

Adsız dedi ki...

Bu sayfanın arka planını değiştirin bence çok iğrenç bence

Halil DEMİR dedi ki...

Bence ya cevizler çoğaldı ya da meyve türü ceviz değil başka bir şey oldu. İnternet önemli bir parça artık hayatımızda..